Príbytok pre slimáka a ako začať

21.06.2020

Slimák africký je v podstate nenáročný na chov. Zvládne to aj začiatočník :) Záleží však aj na druhu. Niektoré druhy su náročnejšie na chov.

Nesmrdí a nevydáva žiadne zvuky (občas môžete počuť "chrumkanie" keď obhrýza sépiovú kosť :)

Keď sa rozhodnete, zaobstarať si tohto zaujímavého tvora, budete preňho potrebovať ubikáciu. Napríklad plastový priesvitný box s vekom, alebo terárium. Mne sa najviac osvedčili plastové boxy.


Do boxu je potrebné navŕtať dierky na veko, ale aj po bokoch boxu, pre lepšiu cirkuláciu vzduchu. Netreba ich robiť veľa, aby sa udržalo vlhko a teplota.

Veľkosť a výška boxu podľa veľkosti a druhu slimáka (odporúčam minimálne jeden liter na jeden centimeter ulity)

Podstielka

Ako podstielka sa používa kokosový substrát. Mení sa približne raz za mesiac (ak chováte spolu so slimákmi aj isopody (tropické stínky), ako "upratovaciu čatu", vydrží kludne aj niekoľko mesiacov.

Substrát je potrebné udržiavať vlhký. Nesmie byť však veľmi mokrý. Na rosenie substrátu môžete použiť rozprašovač. 

Zdroj vápnika

Pre správny a zdravý rast ulity, potrebuje slimák vápnik. 

Ako zdroj vápnika odporúčam sépiovú kosť. Môžete použiť aj pomleté škrupiny z vajec, alebo vápnitý dolomit a posypať ním slimákom potravu.

Zariadenie ubikácie

Ak chcete slimákom príbytok skrášliť, môžete im dať do ubikácie aj mach a rôzne samorasty, vetvičky, konáriky na lozenie, alebo kôru, umelé, alebo živé rastlinky. Zo živých rastlín sa mi osvedčil brečtan (nejedia ho). 

Neodporúčam dávať do ubikácie kamene a keramické misky. Mohli by si po páde poškodiť ulitu. 

Slimáky obľubujú vodu, takže ocenia aj bazénik, v ktorom sa radi kúpu (nemusí byť, stačí ich občas umyť pod jemným prúdom vlažnej vody).


Potrava a čo im chutí

Vhodná potrava:

rôzne druhy šalátu

batát

cuketa

mrkva

šampiňóny

listy z reďkovky

šalátová uhorka

dyňa

banán

slivka

jablko

Nevhodná potrava: citrusy, rajčiny- odvápňujú. 

V žiadnom prípade nedávajte slimákov varenú stravu, múku, cestoviny, ryžu, ani psie/mačacie granule.

Podmienky pre život

Slimák africký je nočný živočích. Je aktívny prevažne večer a v noci. Nie je však problém s manipuláciou aj cez deň.

Cez deň zvykne byť slimák zahrabaný v substráte.

Ak je zahrabaný niekoľko dní a všimnete si, že neprijíma potravu, pravdepodobne niečo nie je v poriadku a možno mu nevyhovujú podmienky (veľmi sucho, veľmi mokrý substrát, nevhodná potrava, teplota). V takomto prípade sa zvykne slimák zaviečkovať. (Niektoré druhy sa zvyknú viečkovať aj pred znáškou).

Čo to znamená? 

Okolo celého otvoru sa mu vytvorí "škrupinka" a slimák sa akoby uzavrie.

Čo vtedy robiť?

Stačí dať slimáčika pod slabý prúd vlažnej vody na niekoľko minút a slimáčik vylezie (môžete skúsiť jemne "škrupinku" odlúpnuť). Skúste však pred tým upraviť podmienky.

Na zimu nie je potrebné slimáka zazimovať. Udržujte mu stále rovnaké podmienky, ako aj v iných ročných obdobiach.


Rozmnožovanie a pohlavná dospelosť

Slimák africký pohlavne dospieva v 5-9 mesiacoch. Niektoré druhy dospievajú aj neskôr.

Na to, aby ste mali malé slimáčiky, potrebujete dvoch slimákov, ktorí si navzájom vymenia spermie (existujú však aj druhy, ktoré sa vedia oplodniť samé- Lissachatina immaculata).

Vajíčka môžu naklásť obidvaja. Vajíčka kladú po niekoľkých týždňoch tak, že sa zahrabú do substrátu. Kladú niekoľko hodín, 50-200 vajec, aj viac. Záleží aj od druhu slimáka. 

Vajíčka odporúčam odobrať a dať do kelímku/nádoby s dierkami, na vlhký substrát a prikryť tenkou vrstvou substrátu. Substrát nesmie vyschnúť. Na inkubáciu vajec sa mi najviac osvedčil vermikulit (inkubujte pri izbovej teplote).

Slimáčiky sa liahnu do pár dní/týždňov (záleží od druhu). 

U niektorých druhov, je inkubácia náročnejšia a z 200 vajec sa môže vyliahnuť iba niekoľko slimákov. Niektoré druhy kladú len zopár vajíčok.

Starostlivosť o malé slimáčiky

Ich prvá potrava sú škrupinky vajec, z ktorých sa vyliahli. Potom môžete pridať napríklad hlávkový šalát, batát, šalátovú uhorku. Netreba zabudnúť na zdroj vápnika (sépiová kosť). Drobcov treba častejšie kŕmiť a kontrolovať, či prospievajú. 

Selekcia a čo to znamená?

Selekcia je žiaľ potrebná, ak sa rozhodnete slimáčiky ponúkať ďalej a chcete chovať zdravé jedince. Nechávajte len najsilnejšie, najväčšie a zdravé slimáčiky. Ak je veľký rozdiel v raste rovnako starého slimáčika, pravdepodobne nie je zdravý a uhynie. Asi najhumánnejší spôsob, ako takúto selekciu urobiť je, slimáčiky vložiť do mrazničky. Selekcia sa robí opakovane až vám ostane len niekoľko prosperujúcich jedincov.

Ak neplánujete nechať slimáčiky liahnuť, vajíčka môžete podrviť a dať zjesť slimákom, alebo ich môžete ponúknuť ako potravu, pre terárijné zvieratá.


Slimák africký
Slimák africký
Slimy Life
Všetky práva vyhradené 2020
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky